Arhimandritul Zenovie Ghidescu, evocat la 102 ani de la naştere

La Mănăstirea Nechit din judeţul Neamţ s-a oficiat joi, 25 martie 2021, slujba Parastasului pentru arhimandritul Zenovie Ghidescu, cu prilejul împlinirii a 102 ani de la naştere. Aceasta a fost săvârşită de către arhimandritul Zenovie Grigore, stareţul Mănăstirii Nechit, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, care a expus câteva crâmpeie din viaţa proinstareţului Zenovie Ghidescu. Un cuvânt emoţionant a ţinut apoi prof. dr. Gheorghe Branzei, inspector de limba şi literatura română în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Neamţ. Arhimandritul Zenovie Ghidescu, proinstareţul Mănăstirii Nechit, s-a născut pe 25 martie 1919, în satul Hociungi, judeţul Neamţ, şi a plecat la Domnul în seara zilei de marţi, 18 martie 2014.

Imagini:

• IMG_1267.JPG